Vertical Nailing Shoe For 402A Angled Nailer POR40225
Add to basketVertical Nailing Shoe For 402A Angled Nailer POR40225
Availability: 1 in stock
SKU:
236282
Categories: Flooring Cleat Nailers, Nailers & Staple Guns (Gas & Pneumatic), Power Tools
Brand: Porta-Nails
Weight(kg): 1.236
Barcode: gtin:0726205402257
Part No: 40225
Tariff Code: 84678900
Availability: 1 in stock
Product Description
The nailer is supplied with:
Extension handle.
Mallet.
Angled shoe for 5/8in – 33/32in tongue and groove flooring.
Wrenches.
Rugged carry case.
Specification
Fastener capacity: 100 x 16 Gauge ‘T’ Cleats.
Operating pressure: Manual.
Dimensions: 387 x 457 x 76mm.
Weight: 3.63kg.
The 40225 Vertical Nailing Shoe is suitable for the 402A Angled Nailer.
| Weight | 1236 g |
|---|---|
| Dimensions | 110 × 135 × 172 mm |