TCT Circular Saw Blade 160 x 30mm x 24T POS FAIZ16024
Add to basketTCT Circular Saw Blade 160 x 30mm x 24T POS FAIZ16024
Availability: 12 in stock
SKU:
83912-uk
Categories: Blades, Circular Saw Blades, Power Tool Accessories
Brand: Faithfull
Weight(kg): 0.304
Barcode: gtin:5023969210513
Part No: FAIZ16024
Tariff Code: 82023100
Availability: 12 in stock
Product Description
Faithfull Professional TCT Circular Saw Blade with 7mm Tungsten Carbide Tipped teeth to ensure a long working life and accuracy of cut. Each blade has laser cut expansion slots to improve their performance by reducing heat build up.
All the blades in this range fit most popular makes of power machines.
This Faithfull TCT Circular Saw Blade has the following specification:
Application: Fast Rip.
Blade Diameter: 160mm.
Bore: 30mm.
Teeth: 24.
Bush: 28.6, 20 & 16mm.
Rake: POS.
| Weight | 304 g |
|---|---|
| Dimensions | 172 × 13 × 176 mm |