Superior Enduro Universal Blade 125 x 22.2mm MRCSEND125
Availability: Out of stock
Availability: Out of stock
SKU:
87501-uk
Categories: Diamond, Diamond Discs - Hard & Universal Cutting, Power Tool Accessories
Brand: Marcrist
Weight(kg): 0.164
Barcode: gtin:5036197052763
Part No: 2701.0125.22
Tariff Code: 68042100
Product Description
The Superior Enduro blades are a mid-range segmented diamond blade with a 10mm diamond segment. Suitable for both angle grinders and saw tables.
Conform to EN13236 and ISO 9001 standards.
The MRCSEND125 Superior Universal Blade has the following specifications:
Maximum speed: 80m/sec.
Blade diameter: 125mm.
Bore: 22.2mm.
| Weight | 164 g |
|---|---|
| Dimensions | 160 × 5 × 130 mm |