StrongBOLT 22EU EUS-PB-2.5 Euro Sashlock Plated Brass 68mm 2.5in UNNJL22EPB25
Add to basketStrongBOLT 22EU EUS-PB-2.5 Euro Sashlock Plated Brass 68mm 2.5in UNNJL22EPB25
Availability: 12 in stock
Availability: 12 in stock
Product Description
The Union JL22 StrongBOLT Euro Profile Mortice Sashlock is ideal for timber doors hinged on the left or right and suitable for doors up to 54mm thick. It is designed for use with an Euro profile cylinder.
The deadbolt is locked or unlocked by key or cylinder turn, and measures 14mm for secure positive deadlocking.
Case: Steel, red powder coated.
Face Plate: Supplied with square face plate which covers a radius inner forend.
Latch Bolt: Zinc.
Follower: Sintered Steel.
Rebate Kit: 2200REB 13mm.
Keying Groups: Supplied to differ or to pass/keyed alike.
Supplied with 2 steel nickel plated keys.
Tested to BS EN 12209:2003.
Forend: Brass finish.
Case Size: 68mm x 110mm (2.5in).
Backset: 45mm. This is the measurement from the edge of the door to the centre of the keyhole.
Centre: 47.5mm. This is the measurement from the centre of the follower, which operates the handles, to the centre of the keyhole.
| Weight | 680 g |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 210 × 126 mm |