Steel Rule 300mm / 12in x 25mm FAIRULE300SS
Add to basketSteel Rule 300mm / 12in x 25mm FAIRULE300SS
Availability: 12 in stock
SKU:
94771-uk
Categories: Hand Tools, Rules - Stainless Steel, Tapes & Rules
Brand: Faithfull
Weight(kg): 0.072
Barcode: gtin:5023969297088
Tariff Code: 90178090
Availability: 12 in stock
Product Description
These Faithfull flexible stainless steel rule with permanently etched metric and inch readings. The rule is graduated in 16ths, 32nds and 64ths of an inch on one side and 0.5 and 1mm on the other. With handy conversion tables etched on the reverse and hanging holes for easy storage.
Size: 300mm x 25mm x 0.8mm
| Weight | 72 g |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 1 × 340 mm |