Standard Masonry Drill Bit 6 x 100mm FAIS6100
Add to basketStandard Masonry Drill Bit 6 x 100mm FAIS6100
Availability: 12 in stock
SKU:
97917-uk
Categories: Drill Bits - Masonry & SDS, Drill Bits & Holesaws, Masonry Drill Bits
Brand: Faithfull
Weight(kg): 0.02
Barcode: gtin:5023969200972
Tariff Code: 82075030
Availability: 12 in stock
Product Description
Faithfull Standard masonry bits are for use in chucks up to 13mm capacity and are suitable for general purpose drilling including bricks, blocks and cement render when used in an impact or percussion drill. A roll formed and treated body with a heavy-duty Tungsten Carbide tip and fast spiral for quick waste removal.
Size. 6 mm x 100 mm.
| Weight | 20 g |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 47 × 163 mm |