Site Light with Tripod 20W 1800 Lumen 110V FPPSLLED20XL
Availability: Out of stock
Availability: Out of stock
Product Description
The lightweight super slim lamp head is manufactured from die-cast aluminium and is IP65 rated for water and dust ingress protection. The lamp head is fully adjustable and mounted on a sturdy floor stand for use as a pod light or can be mounted directly on to the telescopic tripod. Two twist grip locks enable the tripod height to be quickly adjusted between 910mm and 1810mm.
Supplied fitted with an appropriate approved BS plug.
| Weight | 3170 g |
|---|---|
| Dimensions | 630 × 219 × 130 mm |