PM246 Internal 2 Lever Mortice Sashlock Polished Brass 67mm 2.5in YALPM246PB25
Add to basketPM246 Internal 2 Lever Mortice Sashlock Polished Brass 67mm 2.5in YALPM246PB25
Availability: 12 in stock
Availability: 12 in stock
Product Description
These sashlocks also have a 12.5mm deadbolt, and are suitable for use on internal doors where privacy is required.
Finish: Polished Brass
Case Size: 67mm x 102mm (2 1/2 in)
Backset: 45mm This is the measurement from the edge of the door to the centre of the keyhole.
Centre: 57mm This is the measurement from the centre of the follower, which operates the handles, to the centre of the keyhole. In the UK this is commonly 57mm.
| Weight | 334 g |
|---|---|
| Dimensions | 254 × 31 × 140 mm |