PM236 Bathroom 2 Lever Sashlock Polished Brass 67mm 2.5in YALPM236PB25
Add to basketPM236 Bathroom 2 Lever Sashlock Polished Brass 67mm 2.5in YALPM236PB25
Availability: 12 in stock
Availability: 12 in stock
Product Description
These sashlocks also have a 12.5mm deadbolt, and are suitable for use on bathroom doors or other internal doors where privacy is required.
Finish: Polished Brass
Case Size: 67 x 102mm (2.5 in)
Pack: Visi x 1
Backset: 44.5mm This is the measurement from the edge of the door to the centre of the keyhole.
Centre: 57mm This is the measurement from the centre of the follower, which operates the handles, to the centre of the keyhole. In the UK this is commonly 57mm.
| Weight | 247 g |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 290 × 140 mm |