MPH0196 TCT Fast Cut Multi Purpose Holesaw 40mm STRHS40FCW
Add to basketMPH0196 TCT Fast Cut Multi Purpose Holesaw 40mm STRHS40FCW
Availability: 12 in stock
Availability: 12 in stock
Product Description
Advantages:
Carbide tipped teeth for outstanding cutting performance and product durability.
Smooth cut, with minimal heat build up.
Cutting depth 54 mm (2 1/8in), allowing use for cutting through strapping and joists.
Suitable for use in mains and battery powered tools.
Multiple uses – cutting wood, mdf, plastics, ceramic wall tiles and building bricks.
The increased cutting depth allows for cutting through strapping and joists.
Size: 40mm
| Weight | 115 g |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 55 × 55 mm |