M18 BP-402C Planer 18V 2 x 4.0Ah Li-ion MILM18BP4
Availability: Out of stock
Availability: Out of stock
Product Description
The Milwaukee M18 BP Planer is fitted wih a high performance 4-pole motor to achieve optimum surface finish. The two double edged carbide blades provide faster material removal, over a planing width of 82mm.
Offers an adjustable depth of cut from 0 to 2mm with twenty locking positions, allowing the user to accurately set the amount of material to be removed in one pass. It also offers up to 10.7mm of rebate depth. A kick stand located on the base protects the work piece from accidental damage. The planer allows for left or right chip ejection, keeping the chips away from the users face when planing.
M18 BP-402C: 2 x 18V 4.0Ah Li-ion Batteries.
M18 BP-0: Bare Unit, No Battery or Charger Supplied.
Specification
No Load Speed: 14,000/min.
Cutting Depth: 2mm, Rebate Depth: 10.7mm
Planer Width: 82mm
Weight: 2.7kg
The Milwaukee M18 BP-402C Planer 18V is supplied with:
2 x 18 Volt 4.0Ah Li-ion Batteries.
1 x Dust Bag.
1 x Bevel/Edge Guide.
1 x Charger.
1 x Kitbox.
| Weight | 3600 g |
|---|---|
| Dimensions | 315 × 370 × 120 mm |