E500 HSS Coarse Tap Straight Flute 10mm Second DORE500100S
Add to basketE500 HSS Coarse Tap Straight Flute 10mm Second DORE500100S
Availability: 12 in stock
SKU:
96164-uk
Categories: Engineering Tools, Hand Tools, Taps & Dies
Brand: Dormer
Weight(kg): 0.042
Barcode: gtin:7320760093979
Part No: E500M10NO2
Tariff Code: 82051000
Availability: 12 in stock
Product Description
1. Taper or First tap
2. Second or Intermediate tap
3. Bottoming, third or plug tap.
Metric coarse straight flute taps.
Tolerance: Class 2 for 6H Fit
Surface treatment: Bright
Material: HSS High Speed Steel
Chamfer No: 1,2 and 3, Serial no 4 and 5
Flute Geometry: Straight Flutes
ISO529
Size 10.0mm x 1.5 second
| Weight | 42 g |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 80 × 10 mm |