Diamond Tile Blade Continuous Rim 115 x 22.2mm FAIDB115CR
Availability: Out of stock
Availability: Out of stock
SKU:
89908-uk
Categories: Diamond, Diamond Discs - Tile Cutting, Power Tool Accessories
Brand: Faithfull
Weight(kg): 0.165
Barcode: gtin:5023969213828
Part No: MXCR3011522
Tariff Code: 84679900
Product Description
A continuous sintered rim diamond blade. A bespoke blade for cutting universal tile products.
For wet and dry cutting.
Ideal for cutting: slate, marble, vitrified products and ceramic, granite, stone and quarry tiles.
Blade Diameter: 115mm
Bore Size: 22.2mm
Construction: Continuous
Bond Height: 10mm
| Weight | 165 g |
|---|---|
| Dimensions | 115 × 2 × 115 mm |