DCH0196 Deep Cut Bi-Metal Holesaw 40mm STRHS40DC
Add to basketDCH0196 Deep Cut Bi-Metal Holesaw 40mm STRHS40DC
Availability: 4 in stock
SKU:
268147
Categories: Drill Bits & Holesaws, Holesaws, Holesaws & Accessories
Brand: Starrett
Weight(kg): 0.106
Barcode: gtin:0049659005691
Part No: BF6070
Tariff Code: 82079091
Availability: 4 in stock
Product Description
Ideal for solid materials or tubes with a wall thickness greater than 3mm. The large cutting depth improves cutting performance on tubes, particularly where there is a need to cut through both sides of the tube.
Cutting Depth: 51mm.
Starrett DCH0196 Deep Cut Bi Metal Holesaw has the following specification:
Diameter: 40mm (1.9/16in).
| Weight | 106 g |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 55 × 92 mm |