C18 RAD-0 Right Angle Drill Driver 18V Bare Unit MILC18RAD0
Add to basketC18 RAD-0 Right Angle Drill Driver 18V Bare Unit MILC18RAD0
Availability: 4 in stock
Availability: 4 in stock
Product Description
The Milwaukee C18 RAD Right Angle Drill has a compact and lightweight design, with a 100mm head to fit in the tightest work areas. Ideal for work in narrow and confined spaces, such as between joists. The multi position handle design allows for multiple hand positions and maximum comfort.
The drill has a 10mm single sleeve ratcheting chuck that provides maximum versatility and grip. The 10 + 1 electronic clutch enables complete control while fastening, and REDLINK™ overload protection electronics in tool and battery pack deliver best in class system durability.
Bare Unit – No Battery or Charger supplied.
Specification
Chuck: 10mm Keyless.
No Load Speed: 0-1,500/min.
Max Torque: 20Nm, 10 Settings.
Capacity: Wood 28mm, Steel 10mm.
Weight: 1.9kg.
| Weight | 4160 g |
|---|---|
| Dimensions | 315 × 375 × 126 mm |