C056A x 1/2 TCT Radius Cove Cutter 9.5mm Radius TREC056A12TC
Add to basketC056A x 1/2 TCT Radius Cove Cutter 9.5mm Radius TREC056A12TC
Availability: 12 in stock
SKU:
TBTREC056A12TC
Categories: Power Tool Accessories, Radius & Cove Cutters, Router Bits, Router Bits & Accessories
Brand: Trend
Weight(kg): 0.108
Barcode: gtin:5027654039755
Part No: C056AX1/2TC
Tariff Code: 82079099
Availability: 12 in stock
Product Description
Trend C056A TCT Radius Cove Cutter with two flutes and carbide TCT tips for a cleaner cut and fast clearance of waste in all timber and timber-based materials. 9.5mm radius, 12.7mm cut depth for classic decorative mouldings and edge details.
Specification:
Radius: 9.5mm
Cutting Depth: 12.7mm
Shank: 1/2in
| Weight | 108 g |
|---|---|
| Dimensions | 146 × 35 × 51 mm |