Blacksmiths M2 HSS Professional Drill Bit 17mm FAIBD17PRO
Add to basketBlacksmiths M2 HSS Professional Drill Bit 17mm FAIBD17PRO
Availability: 12 in stock
SKU:
88976-uk
Categories: Blacksmith Drills, Drill Bits - Metal, Drill Bits & Holesaws
Brand: Faithfull
Weight(kg): 0.166
Barcode: gtin:5023969304830
Tariff Code: 82075060
Availability: 12 in stock
Product Description
Faithfull HSS Professional Blacksmiths M2 Drill Bits are milled bits manufactured from M2 HSS with a bright finish and a reduced 12.7mm shank. Overall length 150mm. Ideal for general purpose use in metal and wood, for use in bench or hand held equipment with a 13mm chuck capacity.
Faithfull Blacksmiths M2 HSS Professional Drill Bit 17mm
| Weight | 166 g |
|---|---|
| Dimensions | 204 × 28 × 50 mm |