Black Die-Cast Combination Padlock 40mm DEFCOMBI40
Add to basketBlack Die-Cast Combination Padlock 40mm DEFCOMBI40
Availability: 12 in stock
SKU:
TBDEFCOMBI40
Categories: DEFENDER Padlocks, Padlocks - Door Locks & Security, Padlocks and Hasp & Staples
Brand: DEFENDER
Weight(kg): 0.168
Barcode: gtin:5012245022391
Part No: DFCOMBI40
Tariff Code: 83011000
Availability: 12 in stock
Product Description
The DEFENDER Range of Combination products are based on the design to offer protection at an affordable cost. Bodies are made of die-cast material. Combinations are resettable and allow protection without the need to carry a key, so overcome the issue of lost keys. 40mm version utilises a 4-wheel mechanism which provides 10,000 differs, the smaller versions have 3-wheels giving 1,000 differs.
Available in 3 sizes designed to be used on luggage, toolboxes and lockers.
Comes complete with a 2 year guarantee.
1 x DEFENDER by SQUIRE Black Die-Cast Combination Padlock 40mm
| Weight | 168 g |
|---|---|
| Dimensions | 170 × 20 × 100 mm |